UX Design jest integralną częścią procesu tworzenia produktów cyfrowych. W IDEACTO, które jest agencją badawczo-projektową, zajmujemy się tą dziedziną od ponad dziesięciu lat. I to właśnie sprawia, że pewnie mamy zakrzywiony obraz rzeczywistości.
Wydaje nam się po prostu, że UX jest najważniejszy na świecie i żaden projekt nie jest w stanie zaistnieć bez udziału projektantów interakcji.
Rzeczywistość jest jednak odległa od naszych wyobrażeń.
Aby zmniejszyć dysonans poznawczy postanowiliśmy zebrać opinie osób pracujących w branży IT i opracować raport pokazujący:
– jak wartość projektowania UX postrzegają software house’y?
– jakie są korzyści i ryzyko związane z zatrudnianiem specjalistów UX in-house?
– kto pełni rolę projektantów w firmach technologicznych?
– czy klienci wymagają projektowania funkcjonalnego?
– czy nadchodzi kres generycznych software house’ów?
Do współpracy udało nam się zaprosić dwie prężne organizacje branżowe – stowarzyszenia SoDA oraz ITCorner. Dzięki ich wsparciu dotarliśmy do właścicieli i kadry zarządzającej polskimi software house’ami, którzy podzielili się z nami spojrzeniem na rolę oraz miejsce UX w ich organizacjach.
W efekcie byliśmy w stanie przeanalizować dane oraz informacje od firm różnej wielkości oraz specjalizacji. Same dane jednak często nie są wystarczające. Dlatego też poprosiliśmy przedstawicieli wybranych organizacji o komentarze eksperckie, które stanowią istotne uzupełnienie dla zebranej i przeanalizowanej przez nas wiedzy.
Naszym zdaniem zespoły UX będą się powiększać w szczególności w firmach nastawionych na Product Delivery bardziej niż sam Product Development. Wzrost świadomości klientów w zakresie odpowiadania na potrzeby użytkowników i dostosowania do nich produktu sprzyja równie szybkiemu wzrostowi zainteresowania takimi usługami.
CEO Iteo
Pozwoliło nam to opracować dokument zbierający w jednym miejscu wiele istotnych informacji, które – mam nadzieję – dla czytelników stanowić będą użyteczne źródło wiedzy oraz inspiracji.
Opracowanie tych informacji w formie darmowego e-booka pojawi się online 16 września. Już dziś zarejestruj się na stronie ux4it.pl, żeby znaleźć publikację w swojej skrzynce mailowej w dniu premiery.