banner
  • Redakcja IDEACTO

  • | 13.05.2021

Ponad 30 lat od powstania pierwszej strony internetowej wiele kwestii związanych z funkcjonowaniem WWW wymaga ponownego przemyślenia i zdefiniowania, co umożliwia projektantom rozwijanie swojej kreatywności. W tym kontekście mogą zainteresować Was uwagi na temat problemów użytkowników globalnej sieci, pragmatycznego podejścia do przeprowadzania projektów oraz czerpania inspiracji z cudzych pomysłów. Nie zabrakło też pomysłów na wypełnienie makiet przykładowymi tekstami czy dodania do swojego portfolio atrakcyjnych przykładów twórczej pracy. Smacznego Międzynarodowego Dnia Hummusu!

Przywracanie kontroli w sieci

Zaczynamy wywiadem z Timem Berners-Lee, w którym ojciec World WIde Web dzieli się m.in. uwagami na temat globalnej sieci. W rozmowie ekspert wspomina również o swoim nowym projekcie. W ramach uzupełnienia zerknijcie do artykułu na temat rozwiązań utrudniających działanie systemom rozpoznawania twarzy i sprawdźcie, czy jest szansa na odzyskanie kontroli nad swoimi danymi w sieci.

Konstruktywny proces projektowy

Tekst Stevena Hoobera to przepis na sprawne przeprowadzenie projektu, kiedy trzeba pracować w warunkach niewielkiego budżetu, krótkich terminów, ograniczeń  techniczny lub neutralizując opór przed pewnymi decyzjami projektowymi. W obszerny wpisie znajdziecie sprawdzone strategie jego autora oraz wskazówki, na jakie pułapki warto zwrócić uwagę w mniej lub bardziej typowym procesie projektowym.

Uczciwa kradzież pomysłów

W artykule Adriana H. Raudaschlego znajdziecie podpowiedzi na temat umiejętnego kopiowania dobrych pomysłów i decyzji projektowych. Autor wymienia m.in. kilka zasad, dzięki którym korzystanie z efektów cudzej pracy pozwala pobudzać własną kreatywność.

Zamienniki Lorem Ipsum

Rebeca Costa prezentuje listę narzędzi do generowania tekstów zastępujących docelową treść, np. w projekcie strony. Przetestujcie różne propozycje i dopasujcie alternatywne wypełniacze do Waszych makiet, a możliwe, że pożegnacie się definitywnie z poczciwym Lorem Ipsum.

Pomysły na udoskonalenie portfolio

Osobom chcącym urozmaicić swoje portfolio, Vy Alechnavicius proponuje wyzwanie projektowe. Autor definiuje problem do rozwiązania, pozostawiając odbiorcom decyzję o zakresie prac i stopniu złożoności zaplanowanego na miesiąc projektu.Jeśli macie jeszcze chwilę, warto podpatrzeć, jak prowadzący bloga recenzuje przesłane mu portfolio aspirującego projektanta UX. Sprawdźcie, które elementy mogą zepsuć analizę przypadku, a co pomoże podnieść jego poziom.

* Dzisiejszy wpis dedykujemy Justynie, która nie tylko podpowiedziała nam, jak zrobić świetny hummus, ale przede wszystkim stanowi idealny składnik naszego zespołu 🙂