Komentarze praktyków - właścicieli i managerów software house’ów

Raport o miejscu i roli UX w firmach technologicznych

Trendy w projektowaniu usability przez firmy IT

Sprawdź jak branża IT postrzega rolę projektowania UX w swoim procesie biznesowym

Partnerzy publikacji

Analiza wyników badania przeprowadzonego wśród kilkudziesięciu polskich firm IT różnej wielkości oraz specjalizacji pokazuje sytuację rynkową oraz najsilniejsze trendy w zakresie korzystania z rozwiązań UX. Sprawdzaliśmy też poziom świadomości rynku oraz zagadnienia związane z posiadaniem wewnętrznego działu UX w software house'ach, jak też z outsourcowaniem tych usług w specjalistycznych agencjach.

65 stron opracowania

18 przebadanych zagadnień

Poznaj odpowiedzi na pytania m. in. o to jak software house'y radzą sobie ze zmiennym zapotrzebowaniem na projektowanie interakcji, kto pełni w ich organizacjach rolę UX designera i jakie zagrożenia widzą

w utrzymywaniu własnych zespołów projektowych.

23 komentarze praktyków

Raport uzupełniają wypowiedzi właścicieli

i kadry zarządzającej polskimi software house'ami, którzy podzielili się doświadczeniami we współpracy ze specjalistami UX, a także opowiedzieli

o podejściu swoich klientów do tego zagadnienia.

Swoimi uwagami podzielili się z nami m. in.

Piotr Tuszyński

Gabriela Ziółkowska-Coyne

Tomasz Kowalczyk

Rola działu UX jest nadal szalenie niedoceniana w przedsiębiorstwach. Najłatwiej jest szukać oszczędności w obszarach powiązanych z zarządzaniem jakością oraz użytecznością, cedując tą odpowiedzialność na inne role w zespole i liczyć na to, że „jakoś to będzie”. W ten sposób powstają projekty określane jako designed by an engineer, które mimo swojej przydatności nadal mają problem z przekonaniem do siebie użytkowników właśnie przez swój toporny user experience.

W idealnym świecie, dobry dział UX powinien składać się z UX researchera, Product Designera i Visual Designera oraz Lead Designera, który zarządzałby działem. Są to minimum 4 osoby, którym trzeba zapewnić stałą pracę. W dzisiejszych czasach freelance’u myślę, że łatwiej jest firmom IT outsourcować takie zlecenia i skupić się na programowaniu niż budować kolejny dział, który finalnie może okazać się nierentowny.

Dział UX usprawnia też pracę zespołu programistycznego, bo dobrze przemyślane i przygotowane mock-up’y pozwalają uniknąć wielu problemów i dyskusji w fazie developmentu. Dzięki pracy działu UX jesteśmy w stanie efektywniej wykorzystać czas pracy programistów.

Partnerzy publikacji

Partnerzy

Patroni Medialni

Dowiedz się jak “Product design” traktują osoby odpowiedzialne za strategię oraz rozwój w firmach technologicznych

Czy jest miejsce dla działów UX w polskich

software house’ach?

Jesteśmy agencją UX&CRO. Naszą pracę opieramy na danych z analiz ilościowych (analityka) i jakościowych (badania). Wyróżniamy się analitycznym podejściem do projektowania produktów cyfrowych w branżach e-Commerce, fin-tech i ubezpieczeniach.

Warszawa | ul. Równoległa 4a

Wrocław | ul. Kościuszki 82

Ta strona używa ciasteczek (cookies) zgodnie z Polityką Prywatności. W Twojej przeglądarce możesz zmienić ustawienia dotyczące przechowywania lub dostępu do cookies.Polityka prywatności