UX Czwartek #40 🍰

Zamiast przepisu na pyszne ciasto, wypatrzyliśmy w sieci garść porad na temat projektowania wiarygodnych, racjonalnie zorganizowanych i klarownych treści, przypomnienie kilku zasad projektowania na urządzenia mobilne oraz rozważania dotyczące relacji UX ze sztuczną inteligencją. Z okazji Międzynarodowego Dnia Sernika nie zapomnieliśmy jednak o deserze.
 
 
 

1. Zasady porządkowania treści na stronie

 

Nasze zestawienie otwiera opublikowany przez Interaction Design Foundation tekst Madsa Soegaarda na temat porządkowania treści strony (lub aplikacji). Sprawdźcie, jak użytkownicy postrzegają hierarchię wizualną i które elementy projektu mają na to wpływ.

 

2. O co chodzi w microcopy?

 

Zainteresowanym pisaniem tekstów zgodnie z zasadami UX Kristin Savage tłumaczy specyfikę tego typu twórczości na potrzeby interfejsów. W artykule znajdziecie (opatrzone przykładami) porady na temat tworzenia microcopy, które zachęci użytkowników do działania i zapewni przejrzystość udostępnionych funkcji.

 

3. Projektowanie przeciwko dezinformacji

 

W miesięczniku WebDOTPage Sandhya Iyer przekonuje, że projekt UX może kształtować sposób, w jaki ludzie postrzegają i interpretuje informacje. Artykuł prezentuje 3 proste strategie UX, które mogą stać się bronią w walce z fałszywymi wiadomościami.

 

4. Wzorce projektowe UX dla urządzeń mobilnych

 

Autorzy bloga Fuzzy Math przypominają, że projektowanie mobilnego interfejsu nie polega na przeskalowaniu projektu desktopowego. Wpis prezentuje 6 wskazówek pomagających ustalić, jakie informacje, funkcje i interakcje mogą być przydatne podczas korzystania z urządzenia mobilnego w różnych kontekstach.

 

5. UX, sztuczna inteligencja i interfejs głosowy

 

Z artykułu Debbie Pope dowiecie się, na jakie kwestie związane z UX warto zwrócić uwagę, opracowując narzędzia oparte na sztucznej inteligencji. Uzupełnieniem porad może być krótki tekst Hayden Lausell, która omawia zastosowanie rozwiązań opartych na AI (m.in. w marketingu cyfrowym) na przykładzie asystentów głosowych.

 

Zespół UX poleca

Dzisiaj polecamy niskokaloryczny deser w postaci listy lektur z obszaru Design Thinking, którą wypiekła CYNTHIA VINNEY z CareerFoundry. Smacznego!

Nasze publikacje

Ponad dziesięcioletnie doświadczenie w projektowaniu UX przekuwamy także na wiedzę, którą dzielimy się z Wami na naszym blogu i w cyklicznych publikacjach.

Polecane artykuły

`