banner
  • Redakcja IDEACTO

  • | 24.08.2023

Pomimo końcówki sierpnia lato nadal w pełnej krasie! W powietrzu już powoli unosi się delikatny zapach nadchodzącej jesieni, ale świadomie odpychamy jeszcze tę zapowiedź złotych liści i chłodniejszych dni i zapraszamy na kolejny UX Czwartek.

Zebraliśmy dla Was szereg fascynujących artykułów oraz nowości z branży gotowych do przejrzenia i być może inspirujących do dalszych odkryć 🙂

Tokeny projektowe i nazewnictwo

Na blogu Smart Interface Design Patterns czeka na Was artykuł dotyczący nazewnictwa tokenów w design systemach. Właściwie dobrane nazwy to przejrzyste i efektywne zarządzanie design tokenami i całym projektem. W tekście znajdziecie praktyczne wskazówki dotyczące tworzenia spójnych i zrozumiałych nazw, sugestie odnośnie tego, czego unikać oraz podpowiedzi, co szczególnie uwzględniać (przykładowo: kontekst i skalowalność projektu). Całość jest cennym i wartościowym przewodnikiem w kontekście dbania o dobrą jakość design systemów.

Jak pytać, żeby dostać potrzebne odpowiedzi?

Tekst na stronie Nielsen Norman Group omawia kluczowe zasady tworzenia skutecznych ankiet. Skutecznych, czyli opracowanych w taki sposób, aby uzyskać dokładne i wartościowe odpowiedzi od respondentów. W zależności od rodzaju ankiety – różni się rodzaj pytań, ich układ, kolejność oraz długość. Rzetelne dane do analizy są możliwe do pozyskania wtedy, kiedy zwracamy uwagę na klarowność i jednoznaczność pytań oraz unikamy sugestywności.

Problem ze znikającym menu

„Wyobraź sobie sytuację, w której najeżdżasz kursorem na fragment menu, który wyświetla inną listę elementów, a następnie próbujesz najechać na to zagnieżdżone menu, ale całe menu przed tobą znika. Brzmi jak wyzwanie UX, z którym czasami się zmagasz?” – takie pytanie stawia przed nami Costa Alexoglou we wstępie swojego artykułu. Ten wciąż popularny problem przypadkowego zamykania zagnieżdżonych menu może być w prosty sposób rozwiązany. Zachęcamy do przeczytania tekstu pełnego wskazówek i praktycznych informacji.

Kącik wiedzy i inspiracji

Na koniec tekst o tym, jak można wykorzystać nowy system zmiennych (variables) w Figmie oraz coś do zainspirowania się – design system Nordhealth.

Podrzucamy również zbiór darmowych ikon – owocnego korzystania!