• Redakcja IDEACTO

  • | 19.03.2020

Dziś zapominamy o Dniu Stolarza, bo cały nasz zespół celebruje Tydzień Wdrażania Pracy Zdalnej. Niezależnie od tego, czy utknęliście na kwarantannie, czy jak my działacie na pełnych obrotach, warto zaaplikować sobie dawkę lektur. Dzisiejsza kuracja obejmuje teksty o organizacji zdalnej pracy oraz błędach w projektach i płynących z nich naukach. Kończymy przykładem odpowiedzialnego zachowania.
1. Efektywna praca zdalna Aktualna sytuacja zmusiła wiele osób do zmiany trybu pracy. Jeśli jeszcze nie odnajdujecie się w domowym biurze, zajrzyjcie na stronę Grega Storey’a z Airbag Industries. Może zainspirują Was porady, jak zorganizować pracę swojego zespołu na odległość. 2. Koronawirus UX a przemyślana prezentacja danych Louis-Xavier Lavallee z Growth Design podpowiada, jak nie dać się zwieść złej wizualizacji danych. Autor omawia kwestie naszej percepcji na przykładzie map rozprzestrzeniania się wirusa. Jeśli macie trochę mniej czasu, alternatywą jest zwięzły tekst Piotra Marszałkowskiego o tej samej tematyce. 3. Dobre i złe projekty w 5. przykładach Yu Siang Teo z Interaction Design wytypował 5 przykładów niezbyt udanych projektów. Ale celem jego artykułu nie jest krytyka. Autor pomaga wyciągnąć wnioski z opisanych przypadków oraz prezentuje praktyki projektowe, które mogą być antidotum na prezentowane problemy. 4. Ciemne wzorce w UX Tekst Sophie King to antywzorce w pigułce. Autorka przygotowała zestawienie trików wprowadzających użytkowników w konsternację – niestety często w sposób zamierzony (tzw. dark patterns). 5. Grafika SVG zgodna z zasadami dostępności Carie Fisher ze Smashing Magazine zachęca do projektowania grafiki SVG z uwzględnieniem zasad dostępności WCAG. Z obszernego artykułu dowiecie się, na co należy zwracać uwagę, dobierając kolor, kontrast czy tworząc animacje. *Bądźmy odpowiedzialni I na koniec mały bonus – Quinn Keast opisuje kulisy odwołania swoich badań z użytkownikami. My też uważamy, że w obecnej sytuacji najważniejszy jest zdrowy rozsądek i odpowiedzialne zachowania.
Przypominamy, że jeśli chcielibyście się z nami podzielić ciekawymi linkami ze świata UX, przesyłajcie swoje propozycje na newsletter@ideacto.pl, a my chętnie udostępnimy je w następnych UX czwartkach.