banner
  • Redakcja IDEACTO

  • | 16.03.2023

Populacja pandy wielkiej, zwanej także niedźwiedziem bambusowym, prawdopodobnie z powodu terenów, które głównie zamieszkuje, liczy obecnie około 1800 osobników. Dzięki wspólnym działaniom organizacji ekologicznych i lokalnej społeczności w miejscach występowania, status gatunku pandy wielkiej został zmieniony z kategorii „gatunek zagrożony” na „narażony na wyginięcie”. 16 marca to na całym świecie dzień pandy wielkiej – postanowiliśmy uczcić go krótkim komentarzem i grafiką we wstępie.

Tymczasem – nowe zestawienie wieści z branży poniżej!

Mapa Trendów 2023

Najnowsza, tegoroczna analiza obecnych megatrendów i trendów ujęta w różnych perspektywach czasowych, czyli Mapa Trendów od infuture.institute to narzędzie, z którego można korzystać na wiele sposobów. Tegoroczna mapa to około trzydzieści nowych trendów, które ilustrują kierunki, w których podąża świat i technologia. Postępująca digitalizacja, dobrostan psychiczny oraz osamotnienie to trzy z megatrendów, które dzięki mapie można przeanalizować w kontekście upływającego czasu oraz zmian polityczno-społecznych.

Efektywne warsztaty Product Discovery

Stojąc przed wyzwaniem stworzenia produktu cyfrowego, który powinien odpowiadać na potrzeby użytkowników, zdajemy sobie sprawę z wagi i konieczności dobrego przejścia przez fazę product discovery. To etap absolutnie kluczowy dla całego procesu, dlatego warto wiedzieć, jak w sposób efektywny i rozsądny przeprowadzić warsztaty. Swoją wiedzą i doświadczeniem w temacie podzieliła się Aneta Orszewska, Product Strategist w Boldare. Z wpisu dowiecie się, jak przygotować się do takich warsztatów, kogo do nich zaprosić oraz co dzieje się w późniejszych etapach, już po przeprowadzonym warsztacie.

Potrzeba całej wioski

Co-design, projektowanie partycypacyjne, czy też współkreowanie to metoda pracy odbiegająca w swoim założeniu od tradycyjnej relacji pomiędzy projektantem i klientem. Zamiast tego uwzględnia współprojektowanie oraz angażuje szersze grono osób w rozwiązywanie problemu. Co-design to oszczędność czasu i budowanie większego zaangażowania i relacji z interesariuszami. Przeczytajcie wpis, w którym Mihaela Iorga dzieli się swoimi przemyśleniami na temat tego, dlaczego działanie w pojedynkę nie jest najlepszym rozwiązaniem. Co dwie głowy, to nie jedna!

Lorem Ipsum w dobie AI

Czy to koniec Lorem Ipsum, najbardziej znanego tekstu zastępczego? Takie pytanie, w kontekście wciąż rosnącej popularności ChatGPT, zadaje we wstępie swojego artykułu Shubham Agarwal. ChatGPT wciąż wzbudza wiele emocji i nie znika z nagłówków branżowych portali. Początkowa fascynacja narzędziem stopniowo zmalała, kiedy okazało się, że ChatGPT nie radzi sobie chociażby z samodzielnym przeprowadzeniem fact-checkingu, co uniemożliwiło większości osób wykorzystywanie go w swojej pracy. Jednak szybko okazało się, że narzędzie to może być przydatne na innym polu i pojawiły się pierwsze alternatywy tekstowe dla najbardziej kultowej frazy: Lorem ipsum.

Inspiracje webowe i graficzne
Pozostając w nurtach nowości na ten rok, na sam koniec zestaw uroczych i inspirujących postaci 3D oraz lista dziesięciu innowacyjnych trendów w projektowaniu stron internetowych. Neo brutalizm, fascynacja VR-em i anty-design – to tylko kilka z całej listy kierunków inspiracji.