Początek lata, czas na relaks i nadrabianie zaległości czytelniczych. Zanim pochłonie Was odpoczynek na hamaku, plaży czy nad jeziorem - mamy dla Was świeży przegląd artykułów z branży.
W dzisiejszym newsletterze przeczytacie o:
☀️ psychologii uwagi
☀️ ewaluacji heurystycznej
☀️ idealnym procesie projektowania
☀️ dobrych praktykach tworzenia nawigacji w e-commerce.
{{pub-block}}
Ewaluacja heurystyczna - instrukcja step by step
Specjaliści z Nielsen Norman Group podpowiadają, jak w skuteczny i metodyczny sposób przeprowadzić ewaluację heurystyczną pozwalającą zidentyfikować problemy projektowe w interfejsie. Z artykułu dowiecie się, kiedy należy rozpocząć taką analizę, w jakich sytuacjach będzie przydatna, z jakich elementów powinna się składać i kto powinien ją przeprowadzać. Każdy etap opisany jest krok po kroku z uwzględnieniem narzędzi, które można wykorzystać oraz efektów, których powinniśmy się spodziewać.
Psychologia uwagi
Zostając przy interfejsach, polecamy Wam artykuł UX Planet przedstawiający znaczenie psychologii uwagi w procesie projektowania. We wstępie czytamy, że uwaga to zdolność do aktywnego przetwarzania określonych informacji w środowisku przy jednoczesnym pomijaniu innych szczegółów. Istnieje kilka zasad, których poznanie pomaga zrozumieć, w jaki sposób ludzie postrzegają i poruszają się po interfejsach cyfrowych. Znaczenie ma odpowiednie rozłożenie treści, tworzenie zrozumiałych komunikatów, ale również emocje, które są wywoływane w celu skupienia uwagi odbiorców. Świadome projektowanie to uwzględnienie psychologicznego aspektu uwagi, które przekłada się na stworzenie satysfakcjonującego i efektywnego doświadczenia użytkownika.
Czy idealny proces projektowania istnieje?
Trzymając się poprzedniego wątku - chcemy zwrócić Waszą uwagę na tekst na blogu Smart Interface Design Patterns, w którym autor zastanawia się, jak wygląda efektywny (i być może idealny) proces projektowania interfejsu. W sposób oczywisty wskazuje istotę zdefiniowania celów projektu i zrozumienie potrzeb użytkowników jako fundament dla udanego projektowania. Stałym elementem procesu powinno być również testowanie, współpraca, ciągła optymalizacja i elastyczność wobec zachodzących zmian - czy są jeszcze inne czynniki? What’s the "perfect" design process?
Nawigacja w e-commerce: dobre praktyki
Baymard Institute przedstawia zbiór zaleceń dotyczących optymalnej nawigacji w sklepach internetowych. Wśród nich znajduje się m.in. minimalizowanie kategorii i poziomów menu, postawienie na prostotę i intuicyjność w strukturach oraz wykorzystywanie wskaźników aktywności. Zachęcamy do przeczytania całego tekstu, żeby dowiedzieć się, co jeszcze można wykorzystać w optymalizacji nawigacji w serwisach e-commerce. Odpowiednio zaprojektowana nawigacja przyczynia się do łatwiejszego odnajdywania produktów, zwiększenia konwersji i co najważniejsze - polepszenia ogólnego doświadczenia zakupowego.
Kącik wiedzy i inspiracji
Świat żyje ubiegłotygodniową konferencją Config. Dla tych z Was, którzy nie mieli okazji śledzić wydarzenia na żywo, Figma przygotowała podsumowanie oraz bezpośredni opis najnowszych funkcji. A na sam koniec dorzucamy coś do stosu książek czekających na swoją kolej na szafce obok łóżka - lista lektur dla tych, którzy chcą zgłębić temat UX writingu.
Powiązana publikacja
Sprawdź naszą najnowszą publikację, która stanowi świetne uzupełnienie dla tego wpisu! Dowiesz się z niej więcej o najlepszych praktykach w dziedzinie handlu elektronicznego.