Używamy plików "cookies" do analizy ruchu użytkowników oraz remarketingu. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce Prywatności.


ux czwartek
18/1/2024

UX Czwartek #125

Image of Winnie the Pooh

18 stycznia - Dzień Kubusia Puchatka 🍯 Dzisiejszy dzień to hołd dla A.A. Milne'a, autora opowiadań o Kubusiu Puchatku, który urodził się tego dnia 1882 roku. Opowiadania o przygodach misia o bardzo małym rozumku i innych postaci zamieszkujących Stumilowy Las są ponadczasowe a każdy z nas, niezależnie od wieku, z pewnością jest w stanie znaleźć w nich wartościowe lekcje życiowe.

A dzisiejszy UX Czwartek, może nie do końca tak zabawny i pouczający, jak historie o małym misiu, ale za to pełen ciekawostek i inspiracji z branży UX!

Less is more?

Czy minimalizm może prowadzić do braku różnorodności w projektowaniu? Takie pytanie zadaje w swoim artykule Ida Persson i zastanawia się, czy poprzez dążenie do prostoty, tworzy się świat, w którym wszyscy wydają się tacy sami, co z kolei może prowadzić do eliminacji różnic i indywidualności. Autorka podnosi problem uproszczonego przedstawiania ludzi w projektowaniu, szczególnie w kontekście symboliki. Podkreśla fakt, że konieczne jest przechodzenie od prostoty do ekspansji, dodawania różnorodności, odwagi, zrozumienia złożoności i tworzenia przestrzeni, w których ludzie mogą dzielić się swoimi pełnymi historiami.

Wiadomości w aplikacjach: dobre praktyki

Artykuł na blogu User Guiding omawia znaczenie komunikacji z użytkownikami poprzez komunikaty wewnątrz aplikacji. W tekście znajdziecie wyróżniki najbardziej kluczowych aspektów tworzenia tego rodzaju powiadomień oraz najlepsze praktyki. Dobrze ukierunkowane powiadomienia, widoczne podczas korzystania z aplikacji mobilnej lub na pulpicie, umożliwiają firmom angażowanie użytkowników w sposób czasowy i na najbardziej odpowiednim etapie korzystania z aplikacji. 

Kilka słów o data-driven design

Polecamy tekst opublikowany na blogu Boldare, w którym autor opisuje znaczenie projektowania opartego na danych jako standardowego podejścia do tworzenia produktów cyfrowych. Ponadto zwraca uwagę na fakt, że data-driven design doskonale wpisuje się w ogólne podejście oparte na danych do podejmowania decyzji biznesowych. Poprawnie wdrożony może ściśle powiązać rozwój produktów cyfrowych z celami biznesowymi. 

Walidacja w formularzach

Baymard Institute opublikował artykuł, który porusza kwestię walidacji formularzy internetowych, ze szczególnym uwzględnieniem walidacji w czasie rzeczywistym (inline form validation). Walidacja w czasie rzeczywistym, informująca użytkowników o błędach podczas wprowadzania danych, może skutecznie poprawić doświadczenie użytkownika. Istnieje kilka kluczowych aspektów skutecznej implementacji walidacji w czasie rzeczywistym, w tym m.in. unikanie zbyt wczesnej walidacji, usuwanie komunikatów o błędach po korekcie pola oraz stosowanie "pozytywnej walidacji w czasie rzeczywistym" dla wszystkich pól.

Wiedza i inspiracje

Podrzucamy do przetestowania wtyczkę do Figmy, która konwertuje animacje do Lottie - narzędzia do tworzenia animacji.

Udostępnij wpis:

Powiązana publikacja

Sprawdź publikację

polecane wpisy

Zróbmy
coś razem!

Dziękujemy! Wkrótce wrócimy do Ciebie z odpowiedzią
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Nikodem krajewski speek into microfon on conference