13 kwietnia - Dzień Scrabble 🔤 Obchodzony każdego roku w celu promowania gry w Scrabble oraz zwiększania świadomości społecznej na temat korzyści wynikających z grania w łamigłówki słowne. Scrabble rozwijają umiejętności logicznego myślenia, kreatywności oraz poprawiają zdolności słowotwórcze. Z tej okazji my również chcemy Was zachęcić do analitycznego myślenia i pobudzenia koncentracji poprzez przegląd dzisiejszego zestawienia artykułów ze świata UX, w którym m.in. o:
➡️ strategiach radzenia sobie z wypaleniem kreatywnym i zawodowym,
➡️ pracy UX designera w kontekście społecznym,
➡️ metodach prowadzenia warsztatów projektowych,
➡️ i kilka innych!
Jak poradzić sobie z wypaleniem zawodowym?
Wypalenie zawodowe, blokada kreatywna i towarzyszący stres to problemy, które dotykają każdego, bez względu na zajmowane stanowiska. Mogą być spowodowane różnymi czynnikami: długi czas pracy, zaniedbanie kondycji fizycznej lub psychicznej, obsesja na punkcie produktywności czy brak rozwoju zawodowego, dlatego dbanie o zdrowie psychiczne powinno być najwyższym priorytetem. Robert Mayer w swoim artykule wyjaśnia, jak ważne jest, żeby umieć znaleźć czas na relaks, regularnie ćwiczyć, dobrze się odżywiać, uporządkować kalendarz, nauczyć się mówić „nie” i kiedy to tylko możliwe - odrywać się od pracy.
Projektowanie społeczne
Rebecca Shapiro w swoim artykule stawia tezę, że praca UX designera jest w wielu aspektach podobna do pracy społecznej. Zarówno praca socjalna, jak i projektowanie UX polegają na zrozumieniu unikalnych potrzeb ludzi i ich wspieraniu. W obydwu przypadkach sukces opiera się na budowaniu zaufania małymi krokami i unikaniu popadania w schematy i założenia dotyczące użytkowników. Zadaniem projektantów i społeczników jest zrozumienie ludzi, ich unikalnych potrzeb i motywacji oraz tego, jak się z nimi komunikować.
Warsztat projektowy: checklista
Smashing Magazine przygotował checklistę dla tych, którzy stoją przed wyzwaniem organizacji warsztatów projektowych. Z artykułu dowiecie się, od czego warto rozpocząć przygotowania, jakie narzędzia wybrać, co powinno znaleźć się w harmonogramie, na jakie etapy warto podzielić sam warsztat i na co zwrócić uwagę po jego zakończeniu. Ponadto, przeczytacie o metodach i technikach, które zapewnią interakcję i dialog z wszystkimi uczestnikami.
Najważniejszy jest kontrast
Temat kontrastu kolorów w projektowaniu stron internetowych jest dobrze znany. Oliver Schöndorfer w swoim tekście podkreśla, że nieodpowiednie kontrasty wpływają na czytelność i dostępność strony internetowej. Autor bloga Pimp My Type prezentuje różne techniki, narzędzia i wtyczki, które mogą być pomocne w poprawnym określeniu odpowiednich kontrastów kolorów na stronie. Temat jest istotny z uwagi na to, że w przypadku braku odpowiedniego kontrastu, osoby z zaburzeniami widzenia mogą mieć problemy z odczytaniem treści na stronie internetowej lub w projekcie graficznym.
Kącik wiedzy
Na sam koniec - zestawienie najnowszych zmian i nowości w Figmie oraz lista must-read dla każdego, kto zajmuje się tematyką UX i UI. Z pewnością wiele z wymienionych tytułów jest Wam dobrze znanych, ale jest to wiedza, którą warto odświeżać 📚🦉