Używamy plików "cookies" do analizy ruchu użytkowników oraz remarketingu. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce Prywatności.
Może Cię zainteresuje...
Best Practices for eCommerce
Ponad 200 rekomendacji poprawy UX/UI dla e-sklepów
Szanse i zagrożenia PSD2 w Polsce
Systematyzacja wiedzy o PSD2 pogłębiona o komentarze eksperckie
UX 4 Managers
Praktyczny poradnik, z tego, co ważne w UX
Jak przeprojektować e-commerce
Opis procesu redesign platform sprzedażowych
# 108 UX Czwartek
Zawsze co drugi czwartek inspirująca dawka treści o UX i produktach
Jak sprzedawać więcej dzięki UX
Praktyczne wskazówki oparte na danych i przykładach
Rozwijaj swoje umiejętności projektowe i bądź na bieżąco z trendami w projektowaniu doświadczeń.
W dzisiejszym newsletterze przyglądamy się zaufaniu – jak je budować słowami, strukturą zespołu i odpowiedzialnym designem.
Dzisiejsze zestawienie to próba spojrzenia na naszą pracę w szerszej perspektywie. Dlatego śledzimy ewolucję Internetu, podglądamy pracę badaczy UX na drugiej półkuli oraz zerkamy na nadchodzące trendy w projektowaniu. Przy okazji sprawdzamy, czym charakteryzuje się czysty design oraz jak SEO może wpływać na wyszukiwanie głosowe. W Światowym Dniu Rzucaniu Palenia Tytoniu dorzucamy też dodatkowy tekst* z uzależnieniami w tle.
Dzisiaj Dzień Taniego Wina, jednak nie sugerujemy, żeby kierować się powiedzeniem klasyka, że “alkohol niszczy szare komórki, ale te najsłabsze; wtedy w mózgu pozostaje tylko elita”. Zwłaszcza że świętując z głową pewnie znajdziecie czas na lekturę tekstów z dzisiejszego zestawienia. Ich autorzy poruszają kwestie decyzji projektowych opartych na modelach mentalnych, wiedzy domenowej i uporządkowanych wymaganiach. Jest również garść porad w kontekście estetyki oraz neutralności interfejsów.
Pogoda może nie jest optymalna, ale co począć kiedy Dzień Bez Skarpetek wypada w październiku. Jeśli dzięki temu oszczędziliście sobie dzisiaj frustrującego szukania pary dla samotnej skarpetki, macie więcej czasu na lekturę tekstów z naszego zestawienia. Poczytajcie o koncepcjach psychologicznych leżących u podstaw projektowania oraz sposobach na zwiększenie dostępności i szukanie inspiracji podczas projektowania interfejsów. Nie zabrakło tematu etyki projektanta UX oraz propozycji lektur.
Jeśli macie za sobą ciężki dzień w pracy albo nadprogramowe stanie w korkach, pewnie ucieszy Was możliwość poświętowania z okazji Dnia Wanny. Ciepłą kąpiel możecie urozmaicić lekturą tekstów z naszego zestawienia, zainspirowanego tegoroczną edycją Service Design Days. Oprócz krótkiej relacji ze wspomnianego wydarzenia, znajdziecie dzisiaj uwagi na temat analizy wymagań biznesowych i potrzeb użytkowników, przykłady aplikacji wykorzystujących nowoczesne technologie w codziennym życiu oraz kolejną garść porad na temat języka komunikacji.
Dzień Spadającego Liścia obchodzimy dzisiaj wspólnie z Międzynarodowym Dniem Języków Migowych. W naszym dzisiejszym zestawieniu znajdziecie sporą dawkę tekstów o komunikacji – w kontekście tworzenia treści marketingowych, analizy nastrojów potencjalnych klientów, ale też otrzymywania feedbacku i udzielania opinii na temat projektów. Jest również garść porad na temat podsumowywania wyników badań i esej o przyszłości naszego zawodu.
Dzień Recyklingu Baterii proponujemy połączyć dzisiaj z obchodami Międzynarodowego Dnia Urody. Jeśli baterie wylądowały już we właściwym pojemniku, a maseczki na twarzach, to zapraszamy na dzisiejsze zestawienie tekstów. Poczytajcie o trendach w budowaniu świadomości marki, nawigacji i przypinaniu elementów UI na stronach internetowych oraz zmniejszaniu frustracji związanej z przerwami w przepływie pracy. Jest też esej o naruszeniach prywatności w sieci, a na koniec dodatek nawiązujący do jednego z dzisiejszych świąt.
W Międzynarodowym Dniu Psa dedykujemy wpis czworonogom, które dbając o nasze dobre samopoczucie i kondycję fizyczną wspierają codzienną pracę w Ideacto. W przerwach między spacerami a rozpieszczaniem naszych pupili wyszperaliśmy teksty o niezbędnych umiejętnościach i etyce w pracy projektanta UX, wsparciu procesu projektowego przez specjalistów danej dziedziny oraz o specyfice tworzenia cyfrowych narzędzi edukacyjnych. Nie zabrakło też prezentacji projektów nawiązujących do dzisiejszego święta.
Wracamy po nieco dłuższej, wakacyjnej przerwie prosto na Dzień Pracoholika. Z tej okazji na grafice znajdziecie dzisiaj odniesienia do dwóch świąt, za to w telegraficznym skrócie prezentujemy wyszperane w sieci teksty. Jest spora porcja uwag na temat procesów projektowania doświadczeń, audyt aplikacji streamingowych na smartfony oraz artykuł o wpływie projektowania na zrównoważony rozwój globalnej sieci.
W Dniu Mango mamy zdrową i smaczną przekąskę dla szarych komórek, czyli teksty wyszperane ostatnio w sieci. Dowiecie się z nich między innymi, co myślą o swoim zawodzie projektanci UX, jak organizować współpracę w zespołach tworzących produkty cyfrowe, czym zajmują się front-end deweloperzy oraz czy łatwo jest przygotować design system w dużej organizacji. Nie zabrakło też refleksji nad relacją między projektantem UX a sztuczną inteligencją.
Od 3 lat wysyłamy do ponad 6000 czytelników przegląd najciekawszych artykułów ze świata UX
Value Proposition to jeden z najważniejszych elementów sukcesu Twojego przedsiębiorstwa. Określa on czynniki, które łączą ofertę marki z klientami oraz to, co wyróżnia firmę na tle konkurencji. Nie są to tylko usługi lub produkty, które trafiają do konsumentów. To również komponenty pomagające rozwiązać powstające problemy, w którymi nie potrafią poradzić sobie konkurencji. Dzięki temu klient może wybrać właśnie Ciebie.
Dobra wiadomość dla osób, którym przejadły się “zwykłe” mrożone gałki i rożki – dzisiaj świętujemy Dzień Ciasta Lodowego. Nad talerzykiem chłodzących słodkości wyszperaliśmy teksty zachęcające do refleksji nad prywatnością w sieci, dostępnością animowanych treści oraz podejściem do rozszerzania funkcjonalności w projektach aplikacji. Są też przykłady błędów: tych w interfejsach, ale też życiowych, wynikających z ignorowania znaków ostrzegawczych podczas starania się o pracę w projekcie. Życzymy miłego pałaszowania, a sami biegniemy po dokładkę.
W Międzynarodowym Dniu Pantery Mglistej będziemy przekonywać, że nie taki kot straszny, jak go malują, ani dane mgliste, jeśli są dobrze zwizualizowane. W zestawieniu znajdziecie też teksty o korelacji subiektywizmu ludzi i stronniczości AI, sposobach zapanowania nad strachem przed prezentacją wyników swojej pracy oraz ustalaniu priorytetów podczas wyznaczania customer value. Do kompletu dodajemy kolejną porcję inspiracji dla projektantów interfejsów.
Doświadczenie klienta, czyli Customer Experience, oznacza postrzeganie marki przez użytkowników, na podstawie interakcji, których doświadczyli z firmą. W obszarze eCommerce doświadczenie to może zarówno zbudować, jak i całkowicie zerwać relację klient-marka. Audyt CX jest więc niezbędny do wyznaczenia mocnych i słabych punktów przedsiębiorstwa, które skłaniają użytkowników do przejścia przez ścieżkę zakupową.
Trudno jednym zdaniem wytłumaczyć, co się dzieje na dzisiejszej grafice – podpowiedź wyjątkowo znajdziecie pod linkiem. Szukając tekstów do dzisiejszego zestawienia również zarzuciliśmy sieci szeroko: przeczytajcie o wzorcach zmieniających swój charakter w zależności od intencji projektanta; przejrzycie metody zbierania danych oparte o heurystyki oraz testy A/B; sprawdźcie najczęstsze grzechy wyszukiwarek w e-commerce. W wolnej chwili zastanówcie się też nad rolą trendów i popularnych źródeł inspiracji w pracy projektanta.
Testowanie partyzanckie to nieformalna i dość szybka metoda testowania różnych pomysłów, otrzymywania informacji zwrotnych, a także wyszukiwania błędów w doświadczeniach użytkowników. Można wykonać je praktycznie wszędzie – zarówno na ulicy, jak i w kawiarni czy restauracji. Idealną grupą badawczą jest 8-10 osób, których testowanie trwa kilka minut na każdego testowanego. Na czym dokładnie polegają?